Další zdroje

Zde představujeme další zdroje, ve kterých se nacházejí svědectví Romů a Sintů z českých zemí a ze Slovenska, které nicméně do databáze zahrnuty nebyly. Nejčastěji proto, že to nejsou tištěná svědectví, ale svědectví audio-vizuální. Jakkoliv tato svědectví do databáze nezpracováváme (viz O databázi), chceme uživatele webu na tyto další zdroje se svědectvími upozornit. Ve většině případů jde o svědectví Romů a Sintů, která byla zpracována i v tištěné podobě. Vedle charakteristiky zdrojů proto také vypisujeme jména všech pamětníků, jejichž svědectví se v těchto dalších zdrojích objevuje. Tato část je ještě v přípravě. Postupně budeme představovat další a další zdroje.

Dokumentární film LETY

Vyrobila: Romea, o.p.s.

Režie, scénář: František Bikár, Viola Tokárová, Renata Berkyová, 59 min

Tři romští tvůrci zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína z místa bývalého tzv. cikánského tábora v Letech u Písku i přetrvávající veřejnou debatu o historii tohoto místa. Hlavní osou jsou výpovědi několika přeživších a potomků pronásledovaných Romů sestavené z archivu ROMEA TV a z archivu České televize, doplněné o události zachycené v posledních dvou letech. Nedílnou součástí dokumentu jsou rozhovory s aktéry porevolučních snah o odstranění vepřína. Hlavním aktérem filmu je romský aktivista Čeněk Růžička, který zasvětil boji za odstranění vepřína velkou část svého života. V táboře byla vězněna jeho matka, která v Letech ztratila svoji prvorozenou dceru.

Film získal zvláštní ocenění uměleckého ředitele mezinárodního festivalu romského filmu Ake dikea.

Rozhovory v rámci projektu Paměť Romů, ČR

Videorozhovory s romskými pamětníky žijícími v době nahrávky v České republice.

Rozhovory vycházejí ze životních období pamětníků a jejich vzpomínek na daná historická období či události. Častým tématem rozhovorů je druhá světová válka ve spojení s perzekucí a pronásledováním Romů na Slovensku a v Čechách, stejně jako s důsledky tohoto pronásledování v poválečném období. Pamětníci z řad slovenských Romů, českých Romů a Sintů a z komunity olašských Romů hovoří o svých zkušenostech ze socialistického Československa spojených např. se zákazem kočování v roce 1958, s migrací do Čech či zapojením do emancipačního romského hnutí na počátku 70. let. Reflektováno je také období po roce 1989 a 90. léta.

Rozhovory se průběžně natáčí od roku 2016, do roku 2023 je jich na stránkách uloženo a zpřístupněno celkem 43.

Všechny rozhovory jsou vedeny podle jednotného schématu. Pamětník nejprve vypráví svůj životní příběh s ohledem na ty momenty svého života, kterým on sám přikládá důležitost. Posléze mu jsou kladeny doplňující otázky k tématům, o kterých se buď již zmínil, nebo která by se ho mohla týkat. Vzpomínky jsou nahrávány v přirozeném prostředí pamětníků.

Celková délka nahrávek se pohybuje mezi dvěma a třemi hodinami v závislosti na vypravěči, avšak na stránkách je publikován pouze jejich sestřih. Celé nahrávky jsou uloženy v archivu Romea TV. Pasáže jsou vybrány k uveřejnění tak, aby byla zachována pestrost témat a úhlů pohledu na dané události či témata.

Každá nahrávka je doplněna stručnými informacemi o pamětníkovi i o samotné nahrávce a je opatřena přepisem.

Tvůrčí tým je sestaven z romistů a pracovníků Romea TV.

Archiv rozhovorů naleznete na webových stránkách pametromu.cz.

Rozhovory uložené v archivu Muzea holokaustu ve Washingtonu, USA. Projekt dokumentace českých Romů

Celkem 22 rozhovorů s českými a moravskými Romy a Sinty je uloženo v Oddělení orální historie Muzea holokaustu ve Washingtonu (United States Holocaust Memorial Museum), přičemž většina z nich je přístupná také na stránkách archivu online. Rozhovory zaměřené na válečné období spojené s perzekucí a vězněním v koncentračních táborech byly nahrávány na konci 90. let v rámci projektu Dokumentace českých Romů s podporou grantu Jeffa a Tobyho Herr. Vedoucím projektu byl Nathan Beyrak.

Rozhovory byly nahrávány v češtině na videokazety a následně digitalizovány. Kromě videorozhovoru je dostupný také přepis nahrávky (v češtině) a překlad přepisu (v angličtině).

Rozhovory dostupné online: Antonín Vinter, Emilie Danielová, Jan Holomek, Marie Kryštofová, Ladislav Stockinger, Karel Vrba, Marie Sendreová, Geisa Olah, Antonie Kroková, František Daniel, Sebastian Daniel, Božena Růžičková, Marie Ondrášová, Antonín Hlaváček, Markéta Holomková, Marie Procházková, Rudolf Daniel, Antonín Daniel.

Rozhovory dostupné v archivu muzea: Irma Valdová, Alžběta Lagronová, Anna Růžičková, Jana Marhoulová.

V archivu muzea je uloženo také více než dvacet rozhovorů s romskými pamětníky ze Slovenska. Rozhovory jsou evidovány pouze pod křestním jménem respondentů.

Archiv rozhovorů naleznete zde: https://collections.ushmm.org/...

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru

Partneři

  • Muzeum romské kultury

Podporovatelé

  • Bader
  • GAČR
  • TCAOS