Memoáry romských žen
Vydalo Muzeum romské kultury, Brno 2004
Publikace Memoáry romských žen představuje dva autobiografické příběhy Romek, které se narodily v průběhu dvacátých a třicátých let 20. století. Jedna strana knihy, nazvaná Elina – sága rodu Holomků, obsahuje vzpomínky Eliny Machálkové, zástupkyně takzvaných moravských Romů, a to od jejího narození po rok 1997; její vyprávění však částečně sahá do vzdálenější minulosti, do osmdesátých let 19. století, kdy se narodili její prarodiče. Z druhé strany knihy promlouvají vzpomínky Karolíny Kozákové, zástupkyně takzvaných českých Romů, a nesou název Karolína – cesta životem v cikánském voze. Rámuje je období od poloviny dvacátých let 20. století do roku 1969.
Každý z těchto oddílů otevírá Úvodní poznámka, jejíž /autorkou je Jana Horváthová. Následující kapitola (nese stejný název jako titul knihy) přibližuje význam obou pamětnic a vysvětluje, proč se jejich příběhy ocitly v jedné publikaci. Další kapitolu v řadě tvoří Hlavní postavy vystupující v příběhu. Tato část obsahuje jmenný výčet předků obou pamětnic, a to mnohdy včetně dat a míst narození, případně dat, míst a okolností úmrtí a poznámky, zemřel-li dotyčný v koncentračním táboře. Hlavní části knihy tvoří samotné autobiografické texty, členěné do kapitol dle místa, času, osob, případně dle tématu či událostí, nejsou však přísně chronologicky řazené. Doprovázejí je četné fotografie z rodinných archivů a Muzea romské kultury v Brně. Každý z obou oddílů uzavírají Poznámky redakce, které doplňují informace z obou autobiografií.
Publikace je v České republice historicky prvním vydáním autobiografií romských žen. Emílie Machálková sepsala vzpomínky česky v roce 1998 ručně do školního sešitu formátu A4, Karolína Kozáková rovněž česky v roce 2000 do neaktuálního diáře. Rukopisy přepsaly Ivona Parčiová a Eva Šrámková. Odpovědná redaktorka Jana Horváthová do textu zasahovala jen zcela minimálně, aby byl co nejvíc zachován původní styl vyprávění.